Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český Magazín

Co je PR článek a co tisková zpráva? Vám poradí PressMedia

Mnoho lidí se domnívá, že tisková zpráva je totéž, co PR článek. Ovšem není tomu tak. PR článek i tisková zpráva mají za úkol oslovit čtenáře, ale klíčový smysl se liší. Pokusíme se vám stručně, ale jasně vysvětlit v čem tkví základní rozdíl.

Ať už budete psát PR článek anebo tiskovou zprávu, měli byste vědět, komu píšete. Zatímco PR článek je určen koncovému čtenáři, kterého chcete přesvědčit, aby si koupil vaší službu či výrobek, tisková zpráva je směřována na novináře a redaktory, které hodláte přesvědčit, aby uveřejnili informace o vašem produktu/službě.

Styl psaní u tiskové zprávy a PR článku se liší

Hlavní rozdíl už tedy znáte. Další rozdíl tkví také ve stylu psaní PR článků a tiskových zpráv. Tiskové zprávy se píši pokud možno jednoduše. Zbytečně se u nich neslovíčkaří a vhodné je používat jednoduché věty, které obsahují podstatu, ale nejsou pro čtenáře zavádějící a složité. Pro novináře i redaktory jsou klíčová fakta – nikoliv omáčka kolem.

Naproti tomu bohatou slovní zásobu a výtečný verbální projev lze ukázat prostřednictvím PR článků. Tady totiž záleží pouze na vás, zda vzbudíte v zákazníkovi/klientovi zájem či nikoliv. Zájem musíte bezpochyby vzbudit pokaždé. Ať už jde o PR článek nebo tiskovou zprávu, ale zdlouhavý a nepřehledný text 2 NS dlouhý příliš atraktivní není. V obou případech platí, že text by měl mít přidanou hodnotu a nějaký příběh či kvalitní informace pro čtenáře. Pouze holá informace, že jste po roce působení dosáhli svého cíle, nikoho nezaujme. Jestliže se však podělíte o proces, který by mohl pomoci ostatním rovněž dosáhnout cíle, pak zaujmete jak koncové čtenáře, tak redaktory a novináře.

Rozdílná struktura textu

Rozdíl mezi PR článkem a tiskovou zprávou není pouze jeden. Hned další rozdíl spočívá ve struktuře textu. V tiskové zprávě se veškeré podstatné informace píši v prvním odstavci, aby hned ze startu čtení bylo jasné, kdy a co se vůbec událo. V opačném případě nebude mít tisková zpráva úspěch.

U PR článku podstatné informace chybět rovněž nesmějí. Nicméně není nutné psát to hned v prvních dvou větách, ale informaci, co, kde a proč můžete napsat klidně v závěru článku.

Hlavní rozdíly

Komu je text určen – koncový čtenář anebo novinář?

Sdělení – klíčové informace se píši u tiskové zprávy v prvních dvou/třech větách.

Tisková zpráva musí obsahovat jednoduché věty.

PR článek má jinou strukturu textu – klíčové informace lze sdělit až v závěru.

Morava

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář